IVANA PARADŽIKOVIĆ – NOVA SMART POLAZNICA

Intervjuirali smo novu polaznicu škole SMART – Ivanu Paradžiković. Ova poznata TV voditeljica emisije “Provjereno” odgovorila je na naša pitanja o važnosti učenja stranog jezika za odrasle i djecu.
ivana_paradzikovic_intervju

1. ISPRIČAJTE NAM VAŠE ISKUSTVO U SMART ŠKOLI.

Upisala sam se ove godine i definitivno nisam požalila. Nastava se odvija u opuštenoj atmosferi, zapravo cijeli pristup učenju jezika odudara od klasične škole stranih jezika. Nerijetko se nastava i kada nam završi školski sat nastavi i u obližnjem kafiću, hoću reći, ne čekamo da zvoni da pobjegnemo doma, naprotiv.

2. KOLIKO JE VAŽNO ZNANJE STRANOG JEZIKA U VAŠEM POSLU?

Koliko jezika znaš, toliko vrijediš. Najbolji je odgovor na Vaše pitanje, jer poznavanje jezika izuzetno je važno, ne samo zbog konkretnog opisa nekog radnog mjesta već zbog kvalitete života. Ako ne znaš strane jezike, prvenstveno engleski u današnje vrijeme uskraćen si za mogućnost izražavanja stavova i misli, ograničen samo na informacije sa svojeg govornog područja, a to je, smatram, veliki hendikep. U mojem poslu pogotovo i u vremenu kada je komunikacija sve. Moći komunicirati izravno, bez posrednika, golema je prednost. Ako se sugovorniku novinar obrati na njegovom materinjem jeziku, ne engleskom koji se danas podrazumijeva, već nekom ne tako raširenom, automatski se stvara određena vrsta prisnosti između novinara i osobe koju intervjuira, samim time i kvalitetniji intervju.

3. KOJE BISTE JEZIKE VOLJELI UČITI OSIM STANDARDNIH I ZAŠTO?

Ruski me je oduvijek privlačio. A francuski mi je fascinantan jer mi se čini užasno teškim, a uživam slušajući ga.

Još u školi čitajući ruske književnike sam se pitala kako bi zvučali u originalu, jer nerijetko se poante gube u prijevodu.

4. MAJKA STE DESETOGODIŠNJEG DJEČAKA, SMATRATE LI DA JE UČENJE STRANOG JEZIKA POŽELJNO I IZVAN REDOVITE NASTAVE?

Da! Još u vrtićkoj je dobi moj sin počeo pohađati engleski, ali zapravo najefikasnije ga uči slušajući engleske pjesme. Jako ga zanima o čemu neki bend pjeva, pa dok on oponaša stihove, samo na temelju onoga što čuje, ja mu prevodim značenje.
Uz engleski, sada u četvrtom razredu, u školi je kao izborni izabrao talijanski a ima silnu želju učiti i njemački, ali sam ipak odlučila da to ostavimo malo za neku od idućih godina, da se ne bi dogodilo preopterećenje.

5. VAŠA PREPORUKA BUDUĆIM POLAZNICIMA BILA BI?

Ne čekajte. Ulaganje u sebe, znanje,strane jezike je najbolje što možete sami sebi darovati. Posebno to govorim onima koji se smatraju starima za bilo što jer učenje pomlađuje.